TRAKYA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

“Çağdaş normlarda ve yararlanıcı odaklı hizmet anlayışı ile faaliyetlerini yürüten Bölge Müdürlüğümüz, etkili kontrol mekanizmalarıyla uluslararası eşya, yolcu ve taşıt hareketindeki gümrük işlemlerinin kolaylaştırılmasını ve basitleştirilmesini sağlayarak Bakanlık politikalarıyla uyumlu, dünya ekonomisinde yaşanan trendlere ve gelişen teknolojilere eş zamanlı uyum içinde hizmet vermektedir.” Nihat KINIK (Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü V.)

 • Bölge Müdürlüğünüzde kaç personelle ne tarz hizmetler vermektesiniz?

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü bünyesinde 16 Şube Müdürlüğü, 7 Gümrük Müdürlüğü, 2 Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü, 1 Tasfiye İşletme Müdürlüğü ve 1 Personel Müdürlüğü olmak üzere toplam 27 idare bulunmakta olup; Bölgemizde 832 personel görev yapmaktadır.

Bölge Müdürlüğümüze bağlı olarak İlimizde 6 Gümrük Müdürlüğü, Kırklareli ilinde 1 Gümrük Müdürlüğü bulunmakta olup, bağlantı Müdürlüklerimizde yolcu işlemleri, Tır işlemleri, demiryolu işlemleri yapılmaktadır. Edirne Tasfiye İşletme Müdürlüğü ise Bölgemiz bağlantıları yanında, Çanakkale ve Tekirdağ’da faaliyet gösteren Batı Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantılarının da tasfiye işlemlerinde hizmet vermektedir. Ayrıca Edirne ili merkezinde Edirne Tasfiye İşletme Müdürlüğü bünyesinde Perakende Satış Mağazası faaliyette bulunmaktadır.

İpsala ve Pazarkule Gümrük Müdürlükleri karayolu, Uzunköprü Gümrük Müdürlüğü Demiryolu olmak üzere Yunanistan ülkesine, Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy Gümrük Müdürlükleri karayolu, Kapıkule Gar Gümrük Müdürlüğü demiryolu olmak üzere Bulgaristan ülkesine açılan Gümrük Kapılarımızdır. Ayrıca Kapıkule Gar Gümrük Müdürlüğü ithalat ve ihracat işlemleri yapılan tek iç gümrüğümüzdür.

Ülkemizin Avrupa’ya açılan kapılarını bünyesinde barındırması açısından her zaman önemli bir fonksiyona sahip olan Bölge Müdürlüğümüzün, gelişmelere ayak uydurabilmesi ve riskleri yönetebilmesi için dinamik bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Hammaddelerin sanayiye zamanında teslimi, haksız rekabetin azaltılması, yasal ticarete yönelik olarak şeffaf ve öngörülebilir koşulların oluşturulması ve “Kesintisiz Ticaret, Seyahat ve Taşımacılık” amacına uygun olarak Bölge Müdürlüğümüz ve bağlantı idarelerinde 7 gün 24 saat esasına göre hizmet verilmektedir.

2020 yılında Bölge Müdürlüğümüz bağlantı idarelerinden;

546.750 giriş, 544.165 çıkış olmak üzere 1.090.915 ticari araç,

672.888 giriş, 664.285 çıkış olmak üzere 1.337.173 yolcu aracının işlemleri gerçekleştirilmiş,

3.057.256 giriş, 3.078.822 çıkış olmak üzere 6.136.078 yolcu geçiş yapmıştır.

Tasfiye İşletme Müdürlüğümüzce 2020 yılı içinde devlet malı haline gelen eşya ve araçların elektronik ihale yöntemi ile satışı sonucu 39.658.117 TL gelir sağlanmış, ayrıca Perakende Satış Mağazasında 2.792.191 TL tatarında satış gerçekleşmiştir.

Bölge Müdürlüğünüzde son yıllarda başarılı kaçakçılık operasyonları da gerçekleştirildi. Biraz bunlar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bölge Müdürlüğümüz görev alanında yürütülen gümrük işlemleri risk yönetimi odaklı, analizci ve seçici yöntemlerle değerlendirmeye tabi tutulmakta, bu şekilde elde olunan çıktılara göre yasal yollarla gümrükte iş yapan gerçek ve tüzel kişilerin işlemleri kolaylaştırılırken, eşya, taşıt ve yolcu hareketlerini kontrol ederek ülke güvenliğini sağlamak amacıyla etkin bir şekilde kaçakçılıkla mücadele edilmektedir.

Bakanlığımızca temin edilen teknik sistem ve cihazlarımızla birlikte personelimizin özverili çalışmaları ile kaçakçılıkla mücadele faaliyetleri tüm bağlantı idarelerimizde 24 saat esasına göre yürütülmektedir.

Başta deneyimli personelimizin risk analizi çalışmaları olmak üzere Gümrük sahalarımızda bulunan araç ve tren tarama cihazlarının yanı sıra Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüklerimizde idarecileriyle birlikte hizmet veren Dedektör köpekleri sayesinde birçok yakalama gerçekleştirilmiştir.

2020 Yılı içerisinde Bölge Müdürlüğümüzce yapılan Uyuşturucu Madde yakalamalarında; toplam 44 olayda yaklaşık 7 milyar Türk Lirası (6.577.220.229,30 TL) değerinde madde ele geçirilmiştir. Bu ele geçirilen maddeler içerisinde başta Esrar olmak üzere Ecstacy, Likit Esrar, Eroin, Kokain, Captagon, Amfetamin gibi uyarıcı maddeler yer almaktadır. Yakalamalara örnek olarak;

 • Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce 08.02.2020 tarihinde gerçekleştirilen ve halen rekor yakalama statüsünde bulunan Arnavutluk Uyruklu şahısın sürücülüğünü yaptığı tır aracında yapılan aramada 2 ton (2.070,34 Kilogram) Uyuşturucu Madde ele geçirilmiş olup; yine aynı tarihte İpsala Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce gerçekleştirilen operasyonda Makedonya Uyruklu şahsın sürücülüğünü yaptığı tır aracında yapılan aramada 306.363 gram gelen Uyuşturucu madde ele geçirilmiştir.     
 • Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce Kapıkule Gümrük Sahasında yapılan arama ve kontrollerde 523.828 gram (2.095.312 adet) Uyarıcı Hap cinsi eşya ele geçirilmiştir.
 • İpsala Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce gerçekleştirilen Makedonya Uyruklu şahsın sürücülüğünü yaptığı tır aracında yapılan aramalarda 256.618 gram gelen Uyuşturucu madde ele geçirilmiştir.

2020 Yılı içerisinde Bölge Müdürlüğümüzce yapılan Ticari Eşya yakalamalarında; toplam 235 olayda piyasa değeri yaklaşık 113 milyar (112.252.487,89 TL) olan ticari eşya ele geçirilmiştir.

Bölge Müdürlüğümüzce ele geçirilen eşyalar arasında başta makaron, e-sigara, sigara kartuşu, oto parçası, elektronik eşyalar, döviz, ziynet eşyası, Bilgisayar işlemcisi, ilaç, cep telefonu vs gibi eşyalar yer almaktadır. Söz konusu yakalamalar arasında önemlilik arz eden birkaç yakalamadan bahsedecek olursak;

 • 10.01.2020 günü Kapıkule Gümrük Sahasına gelen tır aracında yapılan arama ve kontrollerde toplamda 1.475 karton koli içerisinde Stadium marka filtreli sigara kâğıdı ve 120 adet TOP-O-MATIC marka sigara sarma makinesi el geçirilmiştir.
 • 26.03.2020 günü İpsala Gümrük Sahasına gelen tır aracında yapılan arama ve kontrollerde 767.000 adet değişik markalarda tıbbi maske, 16.080 adet El Dezenfektanı olmak üzere toplamda 783080 adet olarak aracın yükünün tamamına yakın kısmında beyan edilmeyen tıbbi malzeme ele geçirilmiştir.
 • 09.12.2020 günü Kapıkule Gümrük Sahasına gelen otobüste 1365 adet oto parçası cinsi eşya ele geçirilmiştir.
 • 20.06.2020 günü Kapıkule Gümrük Sahasına gelen tır aracında yapılan arama ve kontrollerde 4.900.000 adet makaron cinsi eşya ele geçirilmiştir.
 • Bölge Müdürlüğü hizmetlerinde dijitalleşmeden nasıl yararlanıyorsunuz? Hangi hizmetlerinizde etkin kullanıyorsunuz?)

Çağdaş normlarda ve yararlanıcı odaklı hizmet anlayışı ile faaliyetlerini yürüten Bölge Müdürlüğümüz, etkili kontrol mekanizmalarıyla uluslararası eşya, yolcu ve taşıt hareketindeki gümrük işlemlerinin kolaylaştırılmasını ve basitleştirilmesini sağlayarak Bakanlık politikalarıyla uyumlu, dünya ekonomisinde yaşanan trendlere ve gelişen teknolojilere eş zamanlı uyum içinde hizmet vermektedir. Bölge Müdürlüğümüzde yürütülen hizmetlerde dijitalleşmeden yararlanılmakta olup; bu kapsamda yaptığımız uygulamalardan bahsedecek olursak;

 • Bölge Müdürlüğümüz bağlantısı tır ve yolcu işlemi yapılan tüm Gümrük Kapılarında bulunan ve internet üzerinden anlık görüntülenebilen Canlı Kameralar sayesinde saha girişleri ve saha içerisindeki yoğunluk durumu araç sürücüleri ve yolcular tarafından izlenebilmektedir.
 • Bir diğer uygulamamız olan Tır Ön Beyan Uygulaması ise Ülkemize gelecek TIR araçlarının, gelmeden önce taşıdıkları eşya bilgisi de dahil olmak üzere gerekli bilgileri elektronik ortamda kaydettikleri bir sistemdir. Bu sayede, gelen TIR araçlarının bilgileri sistemde bulunduğundan gümrük işlemleri süratle tamamlandığı gibi risk unsuru taşıyan araç ve eşyanın ülkemize gelmeden tespiti ve alınacak önlemlerin belirlenmesi mümkün olmaktadır. .Uygulama hem gümrüklerde işlem süresini kısaltarak yoğunluğu azaltacak, hem de ülke güvenliği yönünden yapılan kontrollere büyük fayda sağlayacaktır.
 • Plaka Tanıma Sistemi (PTS) ile Gümrük Sahasına giriş yapan araçların Saha Giriş Kayıtları kullanıcıya gerek olmaksızın kameralardan sisteme aktarılarak işlemlerin hız kazanması sağlanmıştır.
 • Cumhurbaşkanlığı’nın 180 günlük İcraat Programları kapsamında yer alan Randevulu Sanal Sıra Sistemi (RSS), sürücülerin belirleyecekleri tarihte ve ilgili gümrük müdürlüklerince sistemde tanımlanabilen zaman dilimleri içerisinden seçtikleri saatte randevu almaları ve bu randevu saatine göre gümrük kapısına sıra beklemeksizin giriş yapmalarını sağlayan bir sistem olup; ticari eşya taşıyan araçların gümrük kapılarımıza kontrollü erişiminin sağlaması, zaman zaman kamuoyuna da yansıyan TIR parkları dışına taşan araç sıralarının oluşturduğu çevresel olumsuzlukların giderilmesi, gümrük kapılarından ihraç amaçlı araç geçişlerinin planlı, öngörülebilir ve yönetilebilir hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu süreçlerin sağlıklı işlemesi için Bakanlığımız ve Bölge Müdürlüğümüzce işlem süreçlerinin etkinliğini artırmaya ve beklemeleri azaltmaya yönelik halihazırda çalışmalar yürütülmekte olup, söz konusu sistem Bakanlığımız analizlerine uygun olarak 2021 yılı içerisinde aşamalı olarak faaliyete geçilecektir.
 • Kara sınır kapılarında Tahsilatların Dijitalleştirilmesi çalışmaları kapsamında vergi, ceza ve harçlar kredi kartı ve debit kart kullanılarak peronlarda ödenebilecektir. İpsala Gümrük Müdürlüğünde devam etmekte olan pilot uygulamanın ardından düzenleme tüm gümrüklerde yaygınlaştırılacaktır.
 • Gümrük Müşavirlerinden beklentileriniz nelerdir? Çalışmalarınızda ne tarz iş birliktelikleri bekliyorsunuz?

Bakanlığımız, ülkemizin gelişen ekonomisi ve artan dış ticaretin en önemli alt yapı unsuru olan lojistik sektörü ile ilgili olarak uluslararası gelişmeleri de takip ederek yeni projeler hazırlanmaktadır.

 Diğer taraftan sanayici ve ihracatçı ile nakliye firmalarının, mal üretim, depolama, nakliye ve lojistik planlamasını hafta sonuna gelecek şekilde yapmalarından dolayı iç gümrük idarelerinde ihracat beyannamelerinin %50’ den fazlasının tescil ve gümrük işlemleri Perşembe ve Cuma günleri yapılmaktadır. İhracat beyannamesi tescil ve transit gümrük işlemlerinin haftanın iki gününe sıkışıyor olması kara hudut kapılarında araç trafiğinin hafta sonunda artmasına sebep olmaktadır. Artan araç trafiğine paralel olarak sınır gümrük idarelerinde yığılmalar ve gereğinden fazla beklemeler olmakta bu durum ihraç eşyasının planlanan zamanında yerine ulaşmasına engel teşkil etmektedir.

  Dış ticaretin önemi ve ihracat işlemlerinin daha hızlı, güvenli ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmesinin temini açısından ihracat, lojistik, nakliye ve transit işlemlerinin haftanın tüm günlerine homojen olarak dağıtılmasının bu yoğunluğu azaltacağı değerlendirilmektedir.   Ayrıca ülkemize giriş yapacak ticari araçlarda taşınan eşya bilgisine ilişkin yapılan Ön Beyan Uygulamasında eşya tanımının yeterince açık ve düzgün şekilde yapılması, gümrükteki işlem sürelerini kısaltacaktır

 •  Sizin Eklemek İstedikleriniz?

Gümrük Kapılarımızdan AB,EFTA ve diğer ülke gruplarına ihracat yükü taşıyan araçların hızlı geçişine imkân sağlanarak, ihracatçı firmalarımızın rekabet performanslarının artırılması ve maliyetlerin düşürülmesi amacıyla Bulgaristan ve Yunanistan Ülkesi ile Bakanlığımızca yapılan görüşmeler ve Kapılarımızda yürütülen proje çalışmaları sonucunda Kapılarımızdan günlük bazda giriş çıkış yapan araç ortalama değerlerinde artış sağlanmıştır. Örnek vermek gerekirse Kapıkule Gümrük Kapısından 2020 yılında günlük bazda Ülkemizden çıkış ve Ülkemize giriş yapan TIR aracı ortalaması 1000 rakamının üzerinde gerçekleşmiştir.

Aylık giriş ve çıkış ortalama değerlerin yükselmesi nakliyecilerimizin aylık 3.seferlerini yapmasına imkân tanımış, ayrıca her ay bir önceki yılın aynı ayına göre artış gösteren araç ve ihracat rakamları Ülkemiz ekonomisine olumlu katkı sağlamaya devam etmektedir.

Bakanlığımız lojistik süreçlerini daha da hızlandırmak adına komşu ülkelerle işbirliği ve alt yapı güçlendirme çalışmalarını devam ettirmekte olup; Gümrük Kapılarımızda yolcular ile yük taşıyan araç ve sürücülere yönelik gümrük hizmetlerinin ve diğer kurum ve kuruluşlarca yapılması gereken kontrollerin koordineli bir şekilde aynı yer ve zamanda yapılabilmesi amacıyla uygulamaya alınan Tek Durakta Kontrol sistemi ile gümrük işlemlerinin etkinliğinin artırılması hedeflenmekte, ayrıca modernizasyon projeleri kapsamında yürütülen çalışmalar sonucunda sahalarımızın kapasitesi arttırılarak işlemlerin dada etkin ve verimli yürütülmesi amaçlanmaktadır.