KUMPORT

Kumport Liman İşletmeleri,

Kumport Limanı, İstanbul’un Avrupa yakasında İstanbul Boğazı girişinin 22 mil batısında LAT 40º 58′ N LONG 028º 41′ E koordinatlarında, E5 ve TEM yollarına doğrudan ulaşabilen konumuyla ideal bir noktada yer almaktadır. Kumport, Türkiye ekonomisinde önemli rol oynayan Marmara Bölgesi’ne yakınlığıyla Türkiye’nin önde gelen limanlarındandır.

1994 yılından beri Ambarlı Liman Tesisleri içerisinde faaliyet gösteren Kumport, son yıllarda gerçekleştirdiği yüksek iş hacmi artışı ve buna paralel olarak insan kaynağına ve teknolojiye yaptığı yatırımlarla Türkiye’nin en büyük ve modern limanlarından birisi haline gelmiştir. Türkiye dış ticaret hacminin önemli bir bölümünü gerçekleştiren Marmara Bölgesi’ndeki konumuyla, ülkemizdeki ithalat ve ihracat faaliyetlerinde önemli bir ticaret kapısıdır. Limanımız, bölgenin ve hinterlandının en önemli aktörü olduğunun bilinci ile müşterilerine sunduğu hizmetlerde sürekli iyileştirme ve geliştirme çalışmaları yapmaya devam etmektedir. Kumport limanı, kalifiye insan kaynağı, yenilenmiş makina parkı ve yüksek iş hacmini destekleyen liman otomasyon sistemi ile müşteri memnuniyetini ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Yapılan yatırımlarla 2011 yılı sonu itibariyle 1.700.000 TEU yıllık konteyner elleçleme kapasitesine ulaşan Kumport limanı 2015’te kapasitesini 2.100.000 TEU’ya çıkarmıştır.