Başkan’dan Mesaj (48. Sayı)

DEĞİŞİMİ İYİ OKUMALIYIZ

Sevgili Gümrük Ailesi,

Değerli Meslektaşlarım, Kıymetli Takipçilerimiz;

Dünyanın son yüzyılda başına gelen belki de en büyük felaketlerden biri olan Covid 19 salgınının ve Pandeminin açtığı yaraların bir an önce kapanması dileğiyle sözlerime başlamak istiyorum. Bu yaraları el birliğiyle saracağımıza, birlikte yarınlara umutla ilerleyeceğimize inancım tam.

Dergimizin geçen sayısında salgının iş ve sosyal hayata yansımalarını, uzman görüşlerini sizlere sunmuştuk. Bu sayımızda da salgının yarattığı değişimi nasıl okumalıyız, gelecek için nasıl hazırlanmalıyız gibi önemli konulara değinmeye çalıştık.

Dünya bundan sonra hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak. Ticari rekabet için GLOBALLEŞME ile pandemi nedeniyle hortlayan KORUMACILIK tarihin hiçbir döneminde aynı düzlemde bu şekilde olmamıştı. Devletler GLOBALLEŞME ataklarına KORUMACILIK tedbirlerini bu kadar net ve alenen eklememişlerdi.

Biz Gümrük Müşavirleri, sadece gümrük ve dış ticaret işlemlerini yapan kişiler değiliz. Aynı zamanda yaptığımız işlemlerle insan, doğa, canlı sağlığını korumayı, ülke güvenliğini gözetmeyi mesleğimizin gereği olarak görür ve ona göre hareket ederiz. İnsana, doğaya, ülke çıkarlarına zarar verecek hiçbir işlemi yapmayız. Hatta çoğu zaman kamunun bu konularda sahadaki gözü, kulağı, sigortası oluruz. İşte bu görev bilinci ile çalışırken devletimizin öngördüğü bu KORUMACILIK tedbirlerini iş dünyamıza anlatmakta çok ciddi anlamda zorlanmaktayız.

Pandemi dünyadaki bütün ülkelerin kendi kaynakları ile yaşarken dış ticarette de daha yoğun rekabete girmelerine neden oldu. Şimdi insanlığa, doğaya, çevreye hizmet eden, doğayla barışık olan ürünlerin rekabet gücü var. Buna yatırım yapanlar kazanacak. Buna hizmet etmeyenler de yok olacak. Bu salgın gösterdi ki birimizin hatası, artık hepimize mal oluyor.

Geçmiş yıllarda da sürekli iş dünyasına Gümrük Müşavirlerinin hizmetlerini çok net anlamaları için çalıştık. Bizler malınız gümrüğe geldiği zaman iletişimde olacağınız kişiler değiliz. Daha o malın imalatı bile başlamadan iletişime geçmeniz gereken kişileriz. Geçmişin ticaret alışkanlıklarını bırakmalısınız. Ülkelerin gümrük ve dış ticaret kanunlarını, uygulamalarını çok çok iyi bilmelisiniz. Bunu da ancak 111 yıllık deneyimi olan Gümrük Müşavirleriyle yapabilirsiniz.

Malınız gümrüğe geliyor son dakikada Gümrük Müşaviriyle iletişime geçiyorsunuz. Eğer Gümrük Müşaviri o malı zamanında çekerse çok başarılı, çekemezse beceriksiz oluyor. Her iki durumda da kalan meslektaşım inanıyorum ki çok başarılı, işinin erbabı kişilerdir. Bizler kanunlar çerçevesinde işlem yapan kişileriz. İşinizin doğru, zamanında yapılmasını istiyorsanız, Gümrük Müşavirlerinin danışmanlık hizmetlerine başvurmalısınız. Gümrük Müşaviri gümrük evraklarını koordine eden kişi değildir. Ulusal, global yasal mevzuatlara hakim, bu mevzuatlar çerçevesinde dış ticaret erbabını yönlendiren, bilgilendiren ve gümrük işlemlerinde rehberlik eden, işlemleri yapan, takip eden kişidir. İşin son noktasında başvurulacak kişiler değildir. İşin en başından hatta daha fikir aşamasındayken görüşülmesi gereken kişilerdir.

Hukukta Avukat ne ise Dış ticaret ve Gümrükte de Gümrük Müşaviri O’dur. Geçmiş yıllarda yani dijitalleşmenin bu kadar gelişmediği yıllarda evrak yığını içinde işlem yaparken müşterilerimizin sorunlarını hızlıca çözmek adına bilgimizi, deneyimimizi karşılıksız sunmuşuz. Aslında burada son derece iyi niyetli bir davranış varmış. Ama bu iyi niyet zamanla o kadar çok dış ticaret erbabı tarafından suistimal edilmiş ki kıymetsizleştirilmiş, değeri anlaşılmamıştır. Suistimal diyorum çünkü bunu çok net bütün Gümrük Müşaviri Meslektaşlarım yaşamıştır. Size şöyle bir örnek vereyim: Ticaret erbabı bizden bir konu hakkında ücretsiz bilgiyi alıyor, o bilginin doğruluğunu, geçerliliğini başka kurumlar nezdinde ispatlamak için onbinlerce dolar verip global danışmanlık firmalarına rapor hazırlatıyorlar. Üstelik Gümrüğün G’sinden bile haberdar olmayan danışmanlık firmalarına. Bugün herhangi bir meslektaşıma “senin de başına böyle bir şey geldi mi” diye sorsanız, o da evet der.

Biz artık bilgimizin, deneyimizin iki türlü yani madden ve manen karşılığını istiyoruz. Kanunlar çerçevesinde çalıştığımızın çok net anlaşılmasını istiyoruz. Gümrük ve dış ticaret işlemlerini yapmak ne kadar önemli bir görevimiz ise, insan, canlı sağlığını korumak, ülke çıkarlarını gözetmekte bizim öncelikli görevimizdir. Bu çok iyi anlaşılmalıdır.

GLOBAL REKABETTE yer almak, başarılı olmak istiyorsanız, Gümrük Müşavirinizle bir işin hayal kısmındayken çalışmaya başlayın, onların danışmanlık hizmetini alın Unutmayın ki 111 yıllık müthiş bir bilgi ve deneyime sırtınızı dayayacak, kendinizi ulusal ve global yasalar karşısında güvende hissedeceksiniz.

KORUMACILIK canınızı yakmasın istiyorsanız yine Gümrük Müşavirinizden yararlanmalısınız. Bir yerde malınız kalıyorsa; o müşavirin beceriksizliği değil yada devletin anlamsız prosedürleri değil, sizin yanlış, eksik bilgilerle ticaret yapmanızın sonucudur.

GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ DENEYİM VE BİLGİLERİYLE HEM DIŞ TİCARET ERBABININ İŞİNİ KOLAYLAŞTIRIR HEM DE DEVLETİN SAHADA Kİ GÖZÜ, KULAĞI, PAYDAŞI VE SİGORTASIDIR. BU SİGORTA DIŞ TİCARET ERBABI İÇİN DE HİZMET VERİR. YENİ DÜNYADA BAŞARILI OLMAK İSTİYORSANIZ GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİNİN DANIŞMANLIĞINA BAŞVURMALISINIZ.

Sevgi ve Saygı İle Kalın

SERDAR KESKİN

İGMD Yönetim Kurulu Başkanı